U19 Men’s Cricket World Cup Schedule 2024: Teams, Squads and Venues

Under 19 Cricket World Cup 2024 1

Introduction

Get ready for the 15th edition of the ICC U19 Men’s Cricket World Cup schedule. It’s happening in South Africa, with 16 talented teams split into four strong groups. The action kicks off in January, and after India’s big win in the 2022 West Indies tournament, these young cricket stars are eager to make history. Watch 41 exciting matches, leading up to a thrilling final in February. Originally planned for Sri Lanka, the tournament has found a lively home in South Africa, promising an action-packed show for cricket fans around the world.

U19 Men’s Cricket World Cup Teams and Groups

Group AGroup BGroup CGroup D
IndiaEnglandAustraliaAfghanistan
BangladeshSouth AfricaSri LankaPakistan
IrelandWest IndiesZimbabweNew Zealand
USAScotlandNamibiaNepal

U19 Men’s Cricket World Cup Squads 2024

Here is the full U19 Men’s Cricket World Cup Squads for all teams

Group A

India:1. Uday Saharan (c), 2. Arshin Kulkarni, 3. Adarsh Singh, 4. Rudra Mayur Patel, 5. Sachin Dhas, 6. Priyanshu Moliya, 7. Musheer Khan, 8. Aravelly Avanish Rao, 9. Saumy Kumar Pandey, 10. Murugan Abhishek, 11. Innesh Mahajan, 12. Dhanush Gowda, 13. Aaradhya Shukla, 14. Raj Limbani, 15. Naman Tiwari.

Bangladesh:1.Mahfuzur Rahman Rabby (c), 2. Adil Bin Siddik, 3. Ahrar Amin, 4. Rohanat Doullah Borson, 5. Ariful Islam, 6. Shihab James, 7. Rafi Uzzaman Rafi, 8. Maruf Mridha, 9. Ashiqur Rahaman Shibli, 10. Iqbal Hasan Emon, 11. Wasi Siddiquee, 12. Sheikh Parvez Jibon, 13. Jishan Alam, 14. Chowdhury Md Rizwan, 15. Mohammad Ashrafuzzaman Boranno.

Ireland: 1. Philippe le Roux (c), 2. Finn Lutton, 3. Carson McCullough, 4. Jordan Neill, 5. Macdara Cosgrave, 6. Ryan Hunter, 7. Daniel Forkin, 8. Gavin Roulston, 9. Harry Dyer, 10. Scott Macbeth, 11. Oliver Riley, 12. Kian Hilton, 13. Reuben Wilson, 14. John McNally, 15. Matthew Weldon.

USA: 1. Rishi Ramesh (c), 2. Bhavya Mehta, 3. Siddarth Kappa, 4. Aryaman Suri, 5. Ateendra Subramanian, 6. Amogh Arepally, 7. Utkarsh Srivastava, 8. Rayaan Bhagani, 9. Arya Garg, 10. Aaryan Batra, 11. Khush Bhalala, 12. Aarin Nadkarni, 13. Manav Nayak, 14. Parth Patel, 15. Prannav Chettipalayam.

Group B

England:1. Ben McKinney (c), 2. Haydon Mustard, 3. Theo Wylie, 4. Jaydn Denly, 5. Jack Carney, 6. Sebastian Morgan, 7. Dominic Kelly, 8. Farhan Ahmed, 9. Charlie Barnard, 10. Tazeem Ali, 11. Charlie Allison, 12. Luc Benkenstein, 13. Eddie Jack, 14. Noah Thain, 15. Hamza Shaikh.

South Africa:1. David Teeger (c), 2. Martin Khumalo, 3. Steve Stolk, 4. Romashan Pillay, 5. Riley Norton, 6. Ntando Zuma, 7. Lhuan-dre Pretorius, 8. Sipho Potsane, 9. Juan James, 10. Dewan Marias, 11. Oliver Whitehead, 12. Kwena Maphaka, 13. Nqobani Mokoena, 14. Tristan Luus, 15. Richard Seletswane.

West Indies:1. Stephan Pascal (c), 2. Jewel Andrew, 3. Divonie Joseph, 4. Jordan Johnson, 5. Nathan Edward, 6. Isai Thorne, 7. Steve Wedderburn, 8. Raneico Smith, 9. Reon Edwards, 10. Nathan Sealy, 11. Tarrique Edward, 12. Deshawn James, 13. Mavendra Dindyal, 14. Joshua Dorne, 15. Adrian Weir.

Scotland:1. Owen Gould (c), 2. Logan Briggs, 3. Nikhil Koteeswaran, 4. Adi Hegde, 5. Rory Grant, 6. Ruaridh McIntyre, 7. Uzair Ahmad, 8. Alec Price, 9. Ibrahim Faisal, 10. Jamie Dunk, 11. Bahadar Esakhiel, 12. Harry Armstrong, 13. Mackenzie Jones, 14. Qasim Khan, 15. Farhan Khan.

Group C

Australia:1. Lachlan Aitken (c), 2. Mahli Beardman, 3. Harkirat Bajwa, 4. Aidan O’Connor, 5. Corey Wasley, 6. Harry Dixon, 7. Tom Straker, 8. Sam Konstas, 9. Rafael MacMillan, 10. Callum Vidler, 11. Hugh Weibgen, 12. Charlie Anderson, 13. Ryan Hicks, 14. Tom Campbell, 15. Harjas Singh.

Sri Lanka:1. Sineth Jayawardena (c), 2. Ravishan Nethsara, 3. Rusanda Gamage, 4. Vihas Thewmika, 5. Vishen Halambage, 6. Sharujan Shanmuganathan, 7. Duvindu Ranatunga, 8. Pulindu Perera, 9. Malsha Tharupathi, 10. Ruvishan Perera, 11. Garuka Sanketh, 12. Dinura Kalupahana, 13. Supun Waduge, 14. Hirun Kapurubandara, 15. Vishva Lahiru.

Zimbabwe:1. Matthew Schonken (c), 2. Shaun Dzakatira, 3. Panashe Gwatiringa, 4. Newman Nyamhuri, 5. Munashe Chimusoro, 6. Kohl Eksteen, 7. Nathaniel Hlabangana, 8. Calton Takawira, 9. Campbell MacMillan, 10. Anesu Kamuriwo, 11. Ronak Patel, 12. Mashford Shungu, 13. Brendon Sunguro, 14. Ryan Kamwemba, 15. Panashe Taruvinga.

Namibia:1. Alex Volschenk (c), 2. Ryan Moffett, 3. Nico Pieters, 4. Zacheo van Vuuren, 5. JW Visagie, 6. Junior Kariata, 7. Hansie de Villiers, 8. Jack Brassell, 9. Henry van Wyk, 10. Faf du Plessis, 11. Ben Brassell, 12. PD Blignaut, 13. Gerhard Janse van Rensburg, 14. Hanro Badenhorst, 15. Woutie Niehaus.

Group D

Afghanistan:1. Naseer Khan (c), 2. Jamshid Zadran, 3. Allah Mohammad, 4. Khalil Ahmad, 5. Khalid Taniwal, 6. Sohail Khan Zurmati, 7. Bashir Ahmad, 8. Rahimullah Zurmati, 9. Wafiullah Tarakhil, 10. Arab Gul Momand, 11. Faridoon Dawoodzai, 12. Hassan Eisakhil, 13. Numan Shah, 14. Zahid Afghan, 15. Ali Ahmad Nasar.

Pakistan:1. Saad Baig (c), 2. Haroon Arshad, 3. Azan Awais, 4. Ahmad Hassan, 5. Ubaid Shah, 6. Ali Asfand, 7. Ali Raza, 8. Shamyl Hussain, 9. Naveed Ahmed Khan, 10. Mohammad Zeeshan, 11. Arfat Minhas, 12. Shahzaib Khan, 13. Khubaib Khalil, 14. Amir Hassan, 15. Muhammad Riazullah.

New Zealand: 1. Oscar Jackson (c), 2. Snehith Reddy, 3. Zac Cumming, 4. James Nelson, 5. Ewald Schreuder, 6. Alex Thompson, 7. Ryan Tsourgas, 8. Oliver Tewatiya, 9. Luke Watson, 10. Rahman Hekmat, 11. Mason Clarke, 12. Matt Rowe, 13. Tom Jones, 14. Lachlan Stackpole, 15. Sam Clode.

Nepal:1. Dev Khanal (c), 2. Akash Chand, 3. Bishal Bikram KC, 4. Bipin Rawal, 5. Dipesh Prasad Kandel, 6. Aakash Tripathi, 7. Gulshan Kumar Jha, 8. Deepak Bohara, 9. Tilak Raj Bhandari, 10. Dipak Prasad Dumre, 11. Uttam Rangu Thapa Macar, 12. Durgesh Gupta, 13. Subhash Bhandari, 14. Arjun Kumal, 15. Dipak Bohara.

U19 Men’s Cricket World Cup Schedules and Venues 2024

DateMatchVenue
31 JanuaryNepal vs BangladeshBloemfontein
31 JanuaryAustralia vs EnglandKimberley
31 JanuaryZimbabwe vs South AfricaPotchefstroom
02 FebruaryIndia vs NepalBloemfontein
02 FebruaryWest Indies vs AustraliaKimberley
02 FebruarySouth Africa vs Sri LankaPotchefstroom
03 FebruaryPakistan vs BangladeshBenoni
03 FebruaryNew Zealand vs IrelandBloemfontein
03 FebruaryEngland vs ZimbabwePotchefstroom
DateTeamsVenues
Jan 19, 2024Ireland vs USAMangaung Oval, Bloemfontein
Jan 19, 2024South Africa vs West IndiesJB Marks Oval, Potchefstroom
Jan 20, 2024Bangladesh vs IndiaMangaung Oval, Bloemfontein
Jan 20, 2024Scotland vs EnglandJB Marks Oval, Potchefstroom
Jan 20, 2024Pakistan vs AfghanistanBuffalo Park, East London
Jan 21, 2024Sri Lanka vs ZimbabweKimberley Oval, Kimberley
Jan 21, 2024New Zealand vs NepalBuffalo Park, East London
Jan 22, 2024Bangladesh vs IrelandMangaung Oval, Bloemfontein
Jan 22, 2024Australia vs NamibiaKimberley Oval, Kimberley
Jan 23, 2024South Africa vs EnglandJB Marks Oval, Potchefstroom
Jan 23, 2024New Zealand vs AfghanistanBuffalo Park, East London
Jan 24, 2024Sri Lanka vs NamibiaKimberley Oval, Kimberley
Jan 24, 2024West Indies vs ScotlandJB Marks Oval, Potchefstroom
Jan 24, 2024Nepal vs PakistanBuffalo Park, East London
Jan 25, 2024India vs IrelandMangaung Oval, Bloemfontein
Jan 25, 2024Zimbabwe vs AustraliaKimberley Oval, Kimberley
Jan 26, 2024USA vs BangladeshMangaung Oval, Bloemfontein
Jan 26, 2024England vs West IndiesJB Marks Oval, Potchefstroom
Jan 26, 2024Afghanistan vs NepalBuffalo Park, East London
Jan 27, 2024Zimbabwe vs NamibiaKimberley Oval, Kimberley
Jan 27, 2024South Africa vs ScotlandJB Marks Oval, Potchefstroom
Jan 27, 2024Pakistan vs New ZealandBuffalo Park, East London
Jan 28, 2024India vs USAMangaung Oval, Bloemfontein
Jan 28, 2024Australia vs Sri LankaKimberley Oval, Kimberley
Jan 30, 2024A1 vs D2Mangaung Oval, Bloemfontein
Jan 30, 2024C2 vs B3Kimberley Oval, Kimberley
Jan 30, 2024D1 vs A3JB Marks Oval, Potchefstroom
Jan 31, 2024A4 vs D4Willowmoore Park, Benoni
Jan 31, 2024D3 vs A2Mangaung Oval, Bloemfontein
Jan 31, 2024C1 vs B2Kimberley Oval, Kimberley
Jan 31, 2024C3 vs B1JB Marks Oval, Potchefstroom
Feb 1, 2024B4 vs C4Willowmoore Park, Benoni
Feb 2, 2024A1 vs D3Mangaung Oval, Bloemfontein
Feb 2, 2024B3 vs C1Kimberley Oval, Kimberley
Feb 2, 2024B1 vs C2JB Marks Oval, Potchefstroom
Feb 3, 2024D1 vs A2Willowmoore Park, Benoni
Feb 3, 2024D2 vs A3Mangaung Oval, Bloemfontein
Feb 3, 2024B2 vs C3JB Marks Oval, Potchefstroom
Feb 6, 2024SF 1 – AD1 vs BC2Willowmoore Park, Benoni
Feb 8, 2024SF 2 – BC1 vs AD2Willowmoore Park, Benoni
Feb 11, 2024FinalWillowmoore Park, Benoni

Related Posts

About the Author

Add a Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top